LOKALITA

Spoločnosť AMOS-SERVICES,s.r.o.
so sídlom v Hornej Seči, vlastní prevádzku v osade Korytnica. Táto osada sa nachádza v Nízkych Tatrách cca 5 km pod Donovalmi smerom na Ružomberok. Osada Korytnica spadá do katastrálneho územia Liptovská Osada v okrese Ružomberok.

Korytnica je atraktívnym výletným cieľom. Odporúčame pribaliť do batohu prázdnu fľašu, do ktorej si môžete naliať minerálnu vodu priamo z 5 prírodných prameňov.

KONTAKT

AMOS-SERVICES, s.r.o.
034 75 Korytnica č. 669

telefón: +421 (0) 4443969 01 /02
obchod: +421 (0) 4443969 45
fax:   +421 (0) 4443969 33
e-mail:  objednavky@mineralkorytnica.com

História

Pramene korytnickej minerálnej vody vyvierajú v NP Nízke Tatry v nadmorskej výške 850 metrov. Osada Korytnica, pôvodným názvom Medokýš, bola donedávna známa aj ako navštevované kúpeľné miesto.

Roku 1768 podal prefekt Anton Pongrác návrh kráľovskej komore na odborný výskum liečivej sily korytnických prameňov, o 14 rokov neskôr potom bol podaný oficiálny návrh na využívanie ich liečivých vlastností. Uhorskí veľmoži ju však s obľubou pili už v 17. storočí. Jedným zo zakladateľov kúpeľného miesta v Korytnici bol župný lekár Dr.Hoffmann, podľa ktorého si tunajšie pramene zasluhovali najväčšiu pozornosť v oblasti Liptova, spolu so svojim viedenským kolegom Christianom Gerhardom Flittnerom ich z hľadiska liečivých účinkov považovali dokonca za najúčinnejšie v celej monarchii.

Už v polovici 19. storočia sa minerálna voda plnila do fliaš a predávala po celom západnom Slovensku, ale aj vo Viedni a v Pešti, okrem toho sa samozrejme využívala na kúpeľné účely. Minister vnútra zadovažoval korytnickú vodu aj pre potreby najvyššieho kráľovského dvora. Začiatkom 20. storočia sa záujem o vodu z Korytnice ešte zvýšil, dala sa kúpiť v lekárňach na celom Slovensku a začala sa exportovať do USA, rozmach zabrzdila až vojna a jej následky. Prvýkrát kvalitu korytnickej minerálnej vody oficiálne ocenili v roku 1873 na svetovej výstave vo Viedni (dve zlaté a jedna strieborná medaila), ďalšie medaily získala v talianskom Trieste, v Budapešti a v roku 1904 ako jediná európska minerálna voda na svetovej výstave v USA – Saint Louis. V kúpeľoch sa vystriedali viacerí majitelia, roku 1939 sa stali vlastníctvom štátu, ktorý ich prenajal Ústrednej sociálnej poisťovni v Bratislave. V roku 1995 boli kúpele sprivatizované spoločnosťou FLK, a.s.

Súčasným vlastníkom plniarne minerálnych vôd je spoločnosť AMOS-SERVICES, s.r.o., ktorá plničku minerálnych vôd odkúpila v apríli 2013 a investovala do jej modernizácie. Moderná linka umožňuje plnenie minerálnej vody do sklenených aj do tzv. PET fliaš.

© 2005 - 2011 Doktor Webster s.r.o.

[domov] [o nás] [novinky] [produkty] [zaujímavosti]

[vstup do partnerskej sekcie korytnických vôd]